Závislosti

Amfetamín

Všeobecná charakteristika:

Je synteticky vyrábaný biely prášok, prípadne tabletky. Je to farmaceutický prípravok, používaný ako liečivo (Elaston, Psychoton, Benzedrin). Amfetamín podporuje uvoľňovanie telu vlastných látok, predovšetkým noradrenalínu. Je to silná stimulačná látka, ktorá priamo ovplyvňuje centrálnu nervovú sústavu.

Slangové názvy:

speed, zobúdzač, útočník, zdvíhač, iskrič, fazuľky

Chemické zloženie:

Je derivát fenylizopropylamínu. Štrukturálne sa amfetamín podobá chemickému transmiteru norepinefrinu.

Pôvod:

Amfetamíny poprvý raz syntetizovali v roku 1887 v Nemecku. Spočiatku ich používali v lekárstve na potlačenie spánku. V 2. svetovej vojne podávali túto látku skoro všetky armády svojim vojakom, aby zvýšili ich výkonnosť a agresivitu.

Spôsoby užívania:

Amfetamíny sú jemne kryštalické prášky bez zápachu, ktoré vykazujú dobrú rozpustnosť vo vode aj v alkohole. Často sú v drogovej komunite kombinované do rôznych „vyskúšaných“ mixtúr s inými liekmi, najčastejšie s analgetikami (lieky proti bolesti). Najčastejším spôsobom aplikácie je perorálny vstup do organizmu, t.j. cez ústa. Výnimočne sa amfetamíny vpravujú priamo do krvného obehu. V ice forme sa dajú pomocou špeciálnych zariadení aj fajčiť ako tzv. killer drogy (metamfetamín).

Príznaky po použití:

Amfetamín pôsobí stimulačne, potláča chuť do jedla, zvyšuje výrečnosť, výkonnosť, spontánnosť. Potláča únavu a pocity bolesti. Nezriedka vedie k agresivite. Jeho pôsobením stúpa krvný tlak, srdce začína divoko búšiť, vzniká nebezpečenstvo prehriatia organizmu. Droga paralyzuje telesné kontrolné systémy.

Vedľajšie účinky a riziká:

Zvyšuje činnosť životne dôležitých orgánov, slovnú a pohybovú aktivitu, zlepšuje náladu, znižuje ospalosť, pocit hladu. Spôsobuje paranoidné bludy, nekľud, pocity úzkosti.

Závislosť:

Pri odznievaní pôsobenia drogy a po ňom sa človeka zmocní totálne vyčerpanie, ku ktorému sa pridružujú akustické halucinácie, perzekučné bludy a extrémny nepokoj. Niektorí sa týmto stavom chcú vyhnúť užitím upokojujúcich prostriedkov, čo je mimoriadne nebezpečné! Pri pravidelnom užívaní po dobu trištvrte až jedného roku, dochádza k závažným psychickým a metabolickým poruchám, ktoré obvykle končia smrťou alebo doživotným umiestnením v ústave pre duševne chorých. Chronická závislosť na drogách amfetamínového typu je charakteristická somatickými (strata hmotnosti, srdcová arytmia, zvýšenie krvného tlaku), ale predovšetkým psychickými ťažkosťami. Dochádza k rozvratu koordinačných a regulačných funkcií CNS (droga je výrazne neurotoxická - indukuje degeneráciu a neskôr ireverzibilnú stratu početných nervových zakončení), objavujú sa halucinácie vizuálne, sluchové, čuchové a taktilné, nepokoj, úzkosť, depresia, psychóza. V dôsledku bludov pri psychóze alebo depresii môže dôjsť k pokusu o samovraždu. Osobnosť konzumenta sa rýchlo degraduje. U osôb v chronickej drogovej závislosti od amfetamínov dochádza k znižovaniu prahu pre vzplanutie agresívnej reakcie, strate kontrolných mechanizmov, kontroly nad sebou.

Foto:

čistý amfetamín je biely prášok užíva sa aj v rôznych liekových formách
čistý amfetamín je biely prášok užíva sa aj v rôznych liekových formách
balíčky koncového užívateľa test na amfetamín je veľmi jednoduchý
balíčky koncového užívateľa test na amfetamín je veľmi jednoduchý

Príbeh:

...
Chcel by som sa s Vami podeliť o moje zážitky, moje postrehy. Nebezpečnosť tejto látky spočíva v tom, že spočiatku pôsobí nevinne. V partii medzi ľuďmi môžeme často počuť frázy ako: nie je to návykové, môžeš s tým fungovať v práci aj v škole a verte, že na začiatku si ani rodina nevšimne tvoju agitačnosť. Tvoj životný elán dokonca prekvapí aj tvoje okolie. Zrazu máš chuť každému pomáhať. Tvoje výsledky v práci, alebo v škole môžu mať pozitívnu stúpajúcu tendenciu. Práve tým sa môžeš stať obľúbeným a vyhľadávaným. Stáva sa s teba kvalitný zabávač. Keď si na párty, si sám prekvapený, čo si schopný zo seba vydať.
Potreba tekutín a stravy je potlačená do alarmujúcich mierok. Tento životný štýl ťa uberá o prirodzený regeneračný proces ako je spánok. Ten je dôležitý pre metabolické pochody v našom organizme. Ak je deficit spánku dochádza k silnej deštrukcii v oblasti metabolickej, hormonálnej a chemickej. Mení sa PH krvi a tkaniva. Hovorí sa o tzv. prekyslení. Zo zvýšením PH vzniká tzv. osmotický tlak, alebo osmóza. Pri tzv. dojazde sa nachádzame v stave izotómie, alebo hypertómie. To sú veľmi známe pocity, keď nám srdce búcha ako o závod pozeráme hodiny do stropu namiesto toho aby naše telo spalo. Následne po tom dochádza k celkovému nepokoju, podráždenosti, horúčkam a bolestiam hlavy. Prichádza túžba po ďalšej lajne, no v tomto stave je ďalšia dávka neúčinná, môže sa nám zdať že to nešlape. No naše telo dostáva ďalšie šoky. Týmto si môžeme dojazd ešte viac zhoršiť. Najlepšie urobíte, ak sa poriadne najete. Aj keď to je ťažké a máme stiahnutý žalúdok, k tomuto kroku je bezpodmienečne dôležité odhodlať sa. Nájsť si čas na odpočinok a oddych. Pocity nechutenstva môžu pretrvávať 2-3 dni./Skúste 3 dni vôbec nič nejesť, nepiť a nespať bez toho, že by ste si dali linku. Je to boj o život. Halucinácie sú prakticky samozrejmosťou. /Psychika takéhoto človeka sa rapídne mení. Nie je problém sedieť v pivnici s partiou a hrať 26 hodín bez prestania karty./Toto som reálne zažil!!!/ Presedieť celú noc v aute pri krížovkách tiež nieje problém. Po čase sa z Vás stávajú čudáci nepochopení spoločnosťou a vaším jediným východiskom je znovu a znovu útek do Vášho chemického sveta. ...

späť

mapa stránky