Závislosti

Extáza

Všeobecná charakteristika:

Extáza je najrozšírenejšou spomedzi tzv. diskotékových, tanečných drog.

Slangové názvy:

éčko, disko tabletky, holub, Lion King, Bugs Bunny, M.D.M.A., E, X, XTC, Adam, Koleso

Chemické zloženie:

Je vyrábaná synteticky (domáce laborátoriá v Poľsku, v Čechách). Hlavný pôvodca je MMDA ( 3,4-metylendioxy-N-metylmetamfetamín). Z tohto „otca“, či „matky“ možno pomerne jednoduchými chemickými úpravami nasyntetizovať rôzne druhy extázy, takzvané analógy.

Pôvod:

Extáza je syntetickou drogou v pravom zmysle slova.

Spôsoby užívania:

Extáza sa distribuuje v tabletkách, želatínových kapsulách, niekedy v ampulkách, skladačkách. Účinného analógu býva od 50 mg do 180 mg. Užíva sa ústne (ako tabletka), niekedy sa šnupe.

Príznaky po použití:

Pilulky extázy majú dvojaký účinok: na jednej strane pôsobia (pri nižších dávkach) povzbudzujúco, na druhej však vyvolávajú (pri vyšších dávkach) pseudoilúzie a pseudohalucinácie, ovplyvňujú vedomie a vnímanie. Okolitý svet sa potom javí farebný a priam neskutočný. Po užití extázy je človek zhovorčivý, má intenzívne pocity spolupatričnosti. Extáza robí ľudí priateľskejšími, potláča pocity únavy a hladu. Jej užívateľ prekypuje energiou. Medzi bezprostredné telesné účinky patrí zrýchlený tep, zvýšený krvný tlak, prehriata pokožka a svrbenie.

Vedľajšie účinky a riziká:

Môže vyvolávať dobré pocity, ale takisto viesť k skľúčenosti, panickému strachu, nepokoju a môže dokonca poškodiť mozog. Môže viesť aj k zlyhaniu obličiek. Poškodenie pečene extázou sa môže prejaviť žltačkou a hrozí až zlyhaním pečene. lnfarkt je tiež možným následkom. Extáza zrýchľuje činnosť srdca a blokuje znamenia mozgu, ktoré obvykle vravia telu, že má spomaliť. Ďalším nebezpečenstvom tejto "diskotékovej drogy" je odvodnenie pri tancovaní.Dievčatá majú väčšiu náchylnosť k opakovaným zápalom močového mechúra a k silnejším menštruáciám.

Závislosť:

Závislosť fyzická je slabá až nevýrazná, naopak závislosť psychická vzniká relatívne rýchlo a „bezpečne“. Časté sú depresie končiace samovraždami, psychózy (bludy, halucinácie), stavy dezorientácie, zmätenosť. Objavujú sa ťažké úzkostné stavy, panické záchvaty. Niektorý užívatelia extázy trpia okrem toho pocitmi odcudzenia a nereálnej existencie. Nadchádza pocit depersonalizácie – človek nepociťuje sám seba ako reálnu bytosť. Medzi konzumentmi sú bežné „flashbacks“ (psychotropné reminiscencie).

Foto:

...aj biele
tabletky extázy sú v rôznych farbách ... aj biele
prevalencia extázy v Európe keď pominú účinky extázy

Príbeh:

...
Dve malé modré tabletky
Stalo sa to asi pred týždňom, takže sú to čerstvé informácie. Išli sme s kamarátkou na strašne dobrú akciu a tak sme si zohnali dve kolesá. Pre každú jedno. Kamarát nám to vybavil a upozornil nás na to, že si máme dať len polku. Boli to dve malé modré tabletky (Versače) a na zadnej strane bolo nakreslené dievčatko :). Tak sme teda došli na akciu a šup polku kolesa a zapili sme to minerálkou. Asi pol hodinu sme tancovali ale nič som necítila. Vlastne som nevedela ako spoznám že mi tá ekina zabrala. No nič hovorím si ... nezaberá to, tak si dám aj druhú polku. Samozrejme aj kamoška si musela dať ... a asi za desať minút od podania druhej polovice som vedela že už mi to šlape. Strašne sa mi chcelo tancovať a na každého som sa usmievala ... keď za mnou niekto došiel tak som mu dala pusu a vyprávala som sa s ním, jak keby som ho poznala dlhé roky. Lenže sa stalo niečo čo by ma ani vo sne nenapadlo. Vypli elektrinu. BUM! A nastalo ticho ... iba reflektory svietili. Ľudia kričali a ja som začínala mať strach. Toľko energie a nemám ju kde dať. No ale kamarátka na tom bola oveľa horšie. Bola biela a bolo jej hrozne zle.
Proste si spravila zlé haluze. Ja som si zatiaľ čo ona stresovala našla kamaráta na pokec a na počudovanie sme sa mali furt o čom rozprávať. Keď už ale kamarátka bola na tom veľmi zle, tak som jej poradila aby si predstavovala hudbu ... a to zabralo! Začala si fičať na myšlienkach. Vyzeralo to smiešne ale aspoň jej nebolo zle...
Asi po pol hodine konečne pustili jeden stage zo štyroch ... aspoň niečo. No hneď sme išli tancovať. Soul 2 soul to tam pekne roztočili a to už sa nám nechcelo prestať tancovať. Suchoty boli strašné. Ako pri tráve ale oveľa oveľa horšie. Aspoň že som mala geniálny nápad že zoberieme dve fľaše minerálky. Dobré na tom bolo to, že sme mohli piť koľko sme chceli a nechcelo sa nám ísť na záchod :). Asi okolo pol štvrtej som začala cítiť, že už ekina prestáva účinkovať. Čupla som si teda k ruksaku a potom aj sadla. Nohy ma boleli ako keby som bežala nejaký maratón. O štvrtej už nevládala ani kamoška, tak si sadla vedľa mňa. Asi po chvíľke prišiel SBSkár a začal tam všetkých vyhadzovať, že vraj to už skončilo. No dobre a čo teraz?
Autobusy nejazdili a pešo by som došla domov za 2 dni :). No nič ideme do tesca na záchod. Vlasne tam išli skoro všetci. Mala som strašný hlad ale na čo som sa pozrela tak mi došlo zle. O siedmej som konečne došla domov a s potešením som zistila, že už mám konečne normálne oči, takže fotrovci nič nezistili. Išla som si hneď lahnúť lebo som bola unavená. Keď som sa zobudila, asi za 6 hodín, bolo mi tak smutno, všetka tá radosť sa vytratila. Nemala som dojazdy alebo niečo podobné, iba ten pocit. Smutný pocit....

späť

mapa stránky