Závislosti

Hašiš

Všeobecná charakteristika:

Je lisovaný, živicový výťažok samičích kvetov rastliny konope siate, vo forme tvrdých lisovaných kociek, tyčiniek alebo platničiek svetlo až tmavohnedej farby.

Slangové názvy:

Ganja, bhang, charas, haš, čokoláda, šit, čaras, čira

Chemické zloženie:

Hašiš obsahuje asi päťkrát viac THC a hašišový olej ( hustá viskózna kvapalina).

Pôvod:

Existuje viacero variet konope no z hľadiska účinkov je najžiadanejšia konope indické (Cannabis sativa L. var. indica) a konope americké (Cannabis sativa L. var. americana).

Spôsoby užívania:

Hašiš sa do tela dostáva rôznymi spôsobmi. Je možné ho jesť ako sladkú či slanú látku, piť v čaji alebo ďalších nápojoch. Hašiš fajčia tí, ktorí chcú dosiahnuť čo najúčinnejšieho pôsobenia. Vo Veľkej Británii sa obvykle používa na zbalenie zvitku niekoľkých cigariet zlepených dohromady, v ktorých je tabak zmiešaný s rozpustenou živicou.Pre hašiš postačí gulička veľkosti kukuričného zrna.Zatiaľ čo fajčenie produkuje väčšinou okamžitý účinok, zjedený hašiš alebo tráva môže zaznamenať zmenu až za 90 min.Požívači hašiša ale môžu zjesť príliš mnoho bez toho aby vedeli, či majú pokračovať alebo nie.

Príznaky po použití:

Postupné, jednotlivé fázy hašišového opojenia možno charakterizovat takto:
Najskôr nastupuje stav úzkosti a stiesnenosti. Ten prechádza do fázy eufórie, pocitu telesnej i duševnej pohody a radosti. Potom nastupuje stav, kedy je abnormálne znížené vnímanie zvukov a naopak zvýšena citlivosť pre sluchovú rezonanciu, dochádza k sluchovým i zrakovým halucináciam. Taký človek prekypuje sentimentálnou náladou, je emočne nevyrovnaný, jeho nálada se rýchle mení.
Pri užívaní nízkych alebo miernych dávok sa postupne uvoľňujú zábrany, dochádza k celkovému uvoľneniu, letargii, pocitu spokojnosti, užívateľ sa stáva buď zhovorčivým alebo naopak mlčanlivým a utiahnutým, má sucho v ústach a hrdle, je oslabená výkonnosť, zvyšuje sa tlkot srdca. Nasledujú pocity ľahkosti končatín, zmnoženie a zrýchlenie asociácií. Najdôležitejšou komplikáciou je výskyt psychických porúch, možný pri sporadickej, ale omnoho viac pri chronickej spotrebe. Myslenie stráca kontinuitu. Nastupujú poruchy vnímania. Pri vyšších dávkach sa rozvíjajú zrakové a sluchové pseudoilúzie, pseudohalucinácie až pravé halucinácie. Niekedy sú derealizačné a depersonalizačné zážitky. Intoxikácia končí pocitmi ospalosti a únavy. Abstinenčné príznaky sa prejavujú silnou túžbou po droge, dráždivosťou, úzkosťou, insomniou, nechutenstvom, bolesťami hlavy, tremorom a potením. Dostavia sa niekoľko hodín po poslednej dávke a trvajú 4 – 5 dní. V porovnaní s inými drogami sú abstinenčné príznaky mierne.
Pri pravidelnom užívaní THC sa môžu objaviť rekurentné psychotické stavy – flashbacks (znovuvzplanutie; ide o náhle a spontánne prepuknutie stavu akútnej intoxikácie s plne rozvinutým klinickým obrazom, avšak bez predchádzajúceho podania drogy, inokedy interval medzi poslednou dávkou a psychotickou reminiscenciou môže trvať aj niekoľko mesiacov. V ojedinelých prípadoch sa tento stav môže spájať s pozitívnymi zážitkami, ale väčšinou sú to paranoidné bludné vnemy alebo klamné predstavy, prechádzajúce do desivých zážitkov – „bad trip“, „horrortrip“ - , ktoré naháňajú strach. Pre všetkých toxikomanov je to veľmi nepríjemný zážitok. Objavuje sa nečakane, v situáciách kedy je účinok drogy vyslovene nežiaduci. Jeho príčinou je, že stimulanciá sa ukladajú v tukových tkanivách a niekedy stačí jedno pivo a uvoľnia sa). Trvajú niekoľko sekúnd až minút. Pri chronickom nadmernom užívaní vyvoláva THC amotivačný syndróm, charakteristický celkovou pasivitou, nízkym záujmom o osobné i spoločenské záležitosti. Ide o hypobulicko – apatický syndróm, poruchu pozornosti a poruchu kognitívnych funkcií.

Vedľajšie účinky a riziká:

Dym z konope je horší, škodí pľúcam viac než cigaretový dym. Možné následky sú bronchitída a rakovina pľúc

Závislosť:

Podobne ako u marihuany, ale oveľa výraznejšie: Fyzická závislosť pravdepodobne nastáva po dlhom užívaní: po náhlom odňatí sú stavy podráždenosti. Psychická závislosť je nesporná a prejavuje sa upnutím na túto drogu, prípadne hľadaním inej a stratou iných záujmov. Príznaky pri odňatí drogy sú : Prerušovaný spánok, nechutenstvo, podráždenosť vegetatívneho nervstva, nervozita, úzkosť, potenie, žalúdočné bolesti. Predávkovanie sa prejavuje zákalom vedomia, problémami s dýchaním, motorickými poruchami koordinácie, prípadne kŕčami.

Foto:

čistý hašiš hašiš
čistý hašiš hašiš
hašišová gulička rôzne formy drog z konope
hašišová gulička rôzne formy drog z konope

Príbeh:

...
...Stalo sa to pocas jedneho volnejsieho pracovneho (pre mna skolskeho) dna, kedy cela nasa skola bola na stadione, ani uz neviem preco. Potichucky sme sa s partiou pobrali nieco podniknut, lebo program bol dost nudny. Kamos (pre istotu nemenovany) navrhol, ze si idu zahulit na stavbu, co sa nachadzala blizko stadiona.
Stavba to bola pekna. Ani nie vysoka, cim sa vylucili haluze z vysky a nebolo tam ani temno - proste take prijemne miesto. Miestnosti mala brutalne male tak sme sa v jednej usalasili. Tipek vytiahol džoint a nejako sme sa rozchytili. Po prvych šlukoch som citil skor nieco ako sklbanie v svalstve a furt sa mi chcelo rehotat, ale nejako som to zadrzal. Ked nam vsetkym (boli sme asi styria) travicka trochu stupla do hlavy, isli sme prec... Ale po chvili sme sa vratili a brutalne sme to vsetko dorazili.
Vtedy prisli moje najvacsie haluze. Rehocem sa, v podstate nic zvlastne a hulime dalej. Potom sa stalo nieco, ako keby mi preplo a ja som uz nebol ten clovek, co uz 15 rokov, ale niekto uplne iny. Okrem hulenia sa nepamatam, co som na tej stavbe robil, az som sa zbadal ako chodim a nieco hovorim. Vtedy som dostal tie brutalne haluze, ze kde som a kolko je hodin. Myslel som si, ze kazda minuta trva hodiny a furt som si myslel, ze co ak mi prepne este raz a spamatam sa asi o 2 hodiny a nebudem vediet uz ako ist domov.
Pre objasnenie byvam asi 12 km od skoly, kde dochadzam autobusom a vzhladom na momentalne haluze neprichadzal odchod do uvahy, lebo som skutocne nic nevedel o case. Na jednej strane som hned chcel odist, ze nech pridem aj hodinu pred autobusom, len aby som to nezmeskal. Ale na druhej strane som mal lepky z toho, ze vyjdem medzi ludi.
Furt som sa pytal, kolko je hodin, no proste ostatni ma zacali namotavat, ze mi nic nie je, ale ja som sa citil inak J. Ked ich to uz dost nasralo, tak ma namotali, ze ma zhodia zo stavby. Vyska to sice nebola velka, ale dole bolo kopu bordelu. Medzitym prisiel este jeden tipek, ktory nehulil, ale mne sa zdalo, ze je brutalne zhuleny a ked ma chcel zhodit zo stavby, tak mi lepilo, ze on to naozaj spravi, lebo kedze je zhuleny nevie co robi. Ked ma pustil, zacal som mu nadavat a vyhrazal som sa, ze skocim sam, aby som im uz dokazal, ze som zhuleny.
Uz som bol taky namotany, ze ma zacali nahanat po celej stavbe a ja som utekal ako k...., lebo som si myslel, ze ma idu zabit. Brutalna haluz. Normalne som sa modlil, ze nech uz vytriezvem, ale vsetko, co som povedal alebo na co som upriamil zmysly sa obratilo proti mne. Hadzali predomna aj tehly a ja som si myslel, ze mi ich hadzu do hlavy.
Ked sa uz situacia trochu upokojila, lebo ich to prestalo bavit, tak som sa normalne s nimi rozpraval a tipek ma namotal, ze mi stoji na chrbte slon. Mal som tam tasku, takze ma to dost namotalo. Zacali sa mi triast kolena a myslel som, ze ho uz neudrzim (toho slona). Ale to vsetko boli iba take chvilkove haluze, takze dlhsie mi to neostalo.
Ked som vysiel zo stavby, zazdalo sa mi, ze pred mnou stoji jeden znamy spoluziak, ale potom sa namiesto neho zjavil niekto uplne iny a ja som sa zacal brutalne rehotat a druhym som hovoril, aka to bola haluz. Zo spoluhulicmi som sa rozpraval brutalne nahlas a najprv som krical, lebo som si myslel, ze oni su uplne daleko a ze pred mnou je taka komunikacna bariera a ze musim kricat, aby sa zvuk dostal az k nim. Trocha som sa utisil, ked som zistil (az po dlhsom case), ze vlastne stojim skoro na normalnej ulici a okolo chodia ludia a mozu zavolat fizlov. Takze: tipkovia ma tak namotali, ze nemozem ist domov, ze som strasne odpaleny, a tak som sa s tade vytratil, aby som to nepocuval.
Na ulici, kde chodilo pomerne vela ludi, som sa citil brutalne neisto. Ked isiel niekto okolo mna, chytil som haluz, ze neviem chodit a zacali sa mi podlamovat nohy a ti ludia sa iba tak za mnou obracali. Potom som mal haluz, ze po ceste ide policajne auto a ze sa ti fizli pozeraju na mna takymi svietiacimi bielymi ocami. Pritom pochybujem, ze tam to auto skutocne bolo. Iba akosi idem dalej po ulici, zastanem a vsetko mi pripadalo uplne inak. Jednoducho som tu ulicu nespoznaval a myslel som si, ze som zabludil. Nejako to vsak zislo z mysle a isiel som dalej a hovoril som si sam pre seba, "toto proste musi byt ta ulica" a ked som sa dostal este dalej uvidel som obchod, co bola moja zachrana, lebo az vtedy som tu ulicu 'znovu objavil'.
Takze predo mnou bola uz posledna haluz, potom si uz toho vela nepamatam, ani neviem preco. Uz to predsa len bolo asi tak pred dvoma rokmi takze sa akosi na taketo veci zabudlo.
Isiel som vedla cinziaku a videl som male dievcatko, ako hovori do toho mikrofonu, co je pri vchode druhemu dievcatku. Rozhovor vyzeral asi takto: A: "Prepac mi, ospravedlnujem sa." B: "No dobre, pod dnu." Pricom ten druhy hlas vyznel az podozrivo hlasno a to dievca takmer ani nedosiahlu na klucku. Potom asi o 5 metrov som sa obzrel a nikto tam nebol. To by vsak sedelo s tym, ze to dievca voslo dnu. Ale ked k tomu pripocitam, ze sa nezabuchli dvere a nevidel som, ako sa to dievca vlastne dostalo ku vchodu, z toho jednoducho vychadza, ze to bola haluz.
Tym sa tento zazitok pre tento den konci. Povedat k tomu mozem iba tolko, ze i ked som mal lepky a modlil som sa, nech sa to uz skonci, po dozneni ucinku som mal chut to vyskusat este raz s tym, ze uz si dam pozor a uz ma nic nenamota. Ale na to si treba iba zvyknut a vyuzivat haluze v prospech a zo vsetkeho nerobit lepky. Len ako priklad uvediem, ze odvtedy som hulil parkrat a furt to dospelo asi k takemuto deju: Hulim, najprv pohoda, rehot, hovorim tipkovi, ze dneska ma uz nenamota, ale raz mi prepne a uz su tu haluze. Ani neviem ako...

späť

mapa stránky