Závislosti

Heroín

Všeobecná charakteristika:

V súčasnosti najzávažnejšia nelegálna droga na Slovensku. Nebezpečná svojou ťažkou návykovosťou a prevažne injekčnou formou podávania.

Slangové názvy:

štof, herák, háčko, ejč, kompot, omietka, matroš, kameň, kakao, prach

Chemické zloženie:

Diacetylmorfín, upravený obvykle na hydrochlorid, polosyntetický preparát - derivát morfínu - v čistej podobe je heroín biely prášok.

Pôvod:

Makovice orientálneho druhu maku z ktorých sa vyrába syntézou z izolovaného morfínu. Ilegálne sa dováža z Ázie. Vhodný botanický variant maku siateho rastie hlavne v tzv.Zlatom trojuholníku (Barma, Thajsko, Laos), tiež v Afganistane, Pakistane, Iráne, Číne, Turecku, Indii, Austrálii. Cena: okolo 300 Sk za štvrtku(gramu), ťažko závislí sú postupne nutení zvyšovať dávky i na niekoľko gramov denne, čo je pre nenavyknutého smrteľná dávka

Spôsoby užívania:

Najmä injekčne - ohrievaním nad zapaľovačom sa pripraví vodný roztok na injekčné podanie. Tiež fajčí sa rozmiešaný v normálnej cigarete, alebo inhaluje do úst po zahriatí na kúsku alobalu cez nejakú trubičku - vdychovanie výparov.

Príznaky po použití:

Zúžené zreničky, vodnaté oči, letargia, kolembanie hlavy, zmiznutie zábran, nečakané správanie, spočiatku i zhovorčivosť a aktivita

Vedľajšie účinky a riziká:

Utlmenie mozgovej a srdcovej činnosti, apatia, zapálené rany po vpichoch, bezvedomie, zástava srdca, vysoká návykovosť, zníženie imunity, degradácia osobnosti. Okrem všetkých nebezpečenstiev spôsobovaným morfínom je tu ešte riziko prenosu chorôb používanými striekačkami a ihlami medzi závislými.

Závislosť:

Fyzická je extrémne silná. Po dlhšom pravidelnom užívaní nastávajú abstinenčné príznaky už po 5-15 hodinách po odňatí. Slzenie, výtok z nosa, potenie, rozšírené zrenice, tras. Kríza vrcholí 2. a 3. deň: kŕče, zvracanie, hnačka, plač, vzrušenie alebo ťažká depresia, samovražedné sklony. Ak tento stav prežije, pomaly nastáva úprava a príznaky vymiznú do 3 týždňov. Psychická závislosť, charakteristická neschopnosťou nájsť si inú radosť zo života, však pretrváva mesiace i roky a spôsobuje opakované recidívy.

Foto:

znečistený a čistý heroín najčastejší spôsob aplikácie
znečistený a čistý heroín najčastejší spôsob aplikácie
stopy po ihlách aj tak to končí...
stopy po ihlách aj tak to končí...

Príbeh:


...Bolo to práve začiatkom roka a začala som chodiť s Adriánom. Spoznali sme sa na diskotéke a nič moc som si od toho nesľubovala. Brala som ho s rezervou. Približne po týždni ma poprosil o požičanie peňazí. Pravdaže ma zaujímalo na čo ich potrebuje. Keď mi však povedal, že na heroín, okamžite ma vyplo ako strunu a povedala som mu, že mu peniaze požičiam len za podmienky, keď si budem môcť dať aj ja. Táto hnusná veta, ktorú som práve vyslovila, zmenila celý môj. Vtedy som na túto dôležitú vetu môjho života hrdá, veď som urobila rozhodujúci krok k vyskúšaniu drogy.
Prvú dávku som si dala hneď ihlou. Fajčenie a šnupanie heroínu som považovala za zbytočné zdržiavanie, s ihlou je to oveľa rýchlejšie a ešte aj účinnejšie. Vo chvíli, ako do mňa vstúpila droga, aj mne bolo jasné, prečo nikto nevedel opísať ten zmenený stav, ten pocit fleshu. Nespoznávala som samú seba. Svet, o ktorom som predtým márne snívala, bol zrazu tu. Po jednej jedinej dávke heroínu. Z reality už ma nič nezaujímalo. Všetko som mala na háku. Malo to však jednu chybičku krásy. Umelo vytvorený stav trval len tak dlho, kým účinkovala droga. Bola som presvedčená, že som našla svoj zmysel života. Na druhý deň som si heroín išla kúpiť sama. Po psychickej stránke som sa na heroín stala závislou už po prvej dávke. Aj samú seba som spočiatku klamala: “ Ešte zopárkrát si dám a potom s tým prestanem...” Nahovárala som si, že to mám pod kontrolou. Bola to ale poriadna hovadina. Pichala som si každý deň, a keď som nemala v sebe drogu, už som to ani nebola ja. Stav bez drogy bol pre mňa šedivým, nič nehovoriacim obdobím. Nebavila ma byť bez drogy. Ani som si neuvedomila ako rýchlo ubehol čas, kedy som na tom začala byť už skutočne zle. Stala som sa už aj fyzicky závislou od drogy. Začali prvé odvykacie krízy. Už nestačili dávky ako spočiatku. Už museli byť o poznanie silnejšie a ani pocit nebol ani zďaleka taký, ako predtým. Keď som nemala dávku, bolo mi poriadne zle Rozboleli ma kĺby i svaly, hlava mi trešťala, žalúdok vypovedával poslušnosť a vracala som, prihlásila sa nespavosť...Peniaze ž nestačili, začala som vynášať veci z domu a neskôr aj kradnúť. Jestvoval pre mňa len HEROÍN, nič iné. V kútiku duše som sa akosi utešovala, že mám predsa ešte Adriana, ale aj to bola láska cez heroín. Keď sme mali v sebe dávku, boli sme ochotní jeden pre druhého zniesť aj modré z neba. Akonáhle dávka vyprchala, kričali sme jeden po druhom. Droga nás držala po kope , nebolo v tom nič iné. Jednoducho heroínová láska. Stratila som všetko čo som mala. Rodinu i kamarátov. Bez dávky drogy som s nikým ani nedokázala rozprávať. Rútila som sa až na dno. Škola šla prudko dole vodou a s ňou aj všetko ostatné. Uzavrela som sa sama do seba a prístup ku mne mala droga samotná. Len a iba ona. Samej zo seba mi bolo zle. Nenávidela som celý svet, vrátane seba samej. V snahe aspoň dočasného úniku od zničujúcej nenávisti siahla som po osvedčenom prostriedku, po droge. Poriadna blbosť, Však. Myslela som si, že droga ma ešte ako tak drží nad vodou. Vinu za všetko toto som dávala svetu okolo seba , sebe nie.
Veľmi som chcela umrieť, ale zároveň som sa hrozne bála smrti. Želala som si, aby prišla tíško, nebadane. Kdesi hlbšie som ale dúfala, že nikdy nepríde. Mala som sa priveľmi rada a strašne som sa ľutovala. Bola som už troska so všetkým čo k tomu patrí. Už som sa nevládala voziť v tomto šialenom kolotoči. Priznala som sa rodičom, aby mi pomohli. Naozaj urobili čo mohli. Okamžite mi vybavili liečenie a potom ešte šesťkrát, pretože všetkých sedem liečení bolo neúspešných.
Teraz som už bola naozaj hotová. Rodičia mi neverili, nemala som kde spať, ani čo jesť. Bývala som, ako sa dá nazvať priamo na ulici. Kvôli droge, ktorú som tak nenávidela, bola som nútená kradnúť. Šialené však. Nenávidíte niečo, zároveň aj hrozne milujete. Drastická a dramatická je láska k droge. Droga ma zmenila až tak, že bez drogy som sa bála pozrieť do zrkadla. Stále som sa len ľutovala a neprestajne plakala. V tomto období som si bola istá len jednou vecou: Som narkomanka!
Nevládala som to. To bol hlavný dôvod prečo som sa dala aj na ôsmu liečbu. Bolo mi jedno čo spravím pre to, len aby som nebrala heroín, aby som sa mohla zaradiť do bežného života . Vedela som, že to bude úžasne ťažké. Rovnako tak som vedela, že sa o to musím pokúsiť.
Teraz abstinujem už deväť mesiacov a začínam nový život bez drogy. Opätovne, krok za krokom získavam dôveru svojich rodičov. Chápem ich zdržanlivosť, veď som im nesmierne ublížila. Teraz im opätovne ďakujem, že aj po mnohých sklamaniach dali mi ďalšiu šancu a všemožne ma podporujú v tom, aby som sa dala úplne do poriadku.
Možno viacerým z vás, ktorí čítate moju spoveď narkomana, pomôže pochopiť nás narkomanov a dať nám ešte jednu šancu pre život, i keď sme sa v minulosti veľa naubližovali, hlavne tým najbližším...
Dostať sa do toho je veľmi ľahké, ale cesta späť je neuveriteľne ťažká, alebo ŽIADNA...

Kačena, 18 rokovspäť

mapa stránky