Závislosti

LSD

Všeobecná charakteristika:

Halucinogénnu drogu LSD považujú mnohí za vstupenku do pekiel. LSD je polosyntetický alkaloid a silne halucinogénna droga, je to látka chemicky pomerne nestabilná a má tendenciu sa rozkladať vplyvom tepla, vzduchu i vody.

Slangové názvy:

Animal, barrels, beast, chief, crackers, dots, brown, ghost, heavenly blue, Lucy in the Sky with Diamonds, micro dots, dots, pearly gates, ticket, trip, twenty five, wedding bells, zen, papier, známka, kyselina, acid, výlet, cesta ku dúhe, cyklista, kryštál, mikros, Bart Simpson, Panoramix, Double Spiral, Hoffman, Red Dragon.

Chemické zloženie:

Dietylamid kyseliny lysergovej (LSD), presnejšie dietylamid kyseliny D-lysergovej. LSD sa syntetizuje z kyseliny lysergovej, ktorú obsahuje námel.

Pôvod:

Syntetizoval ho v roku 1938 švajčiarsky chemik Albert Hofmann vo firme Sandoz Laboratories v Baseli (Švajčiarsko) ako súčasť veľkého výskumného programu na hľadanie medicínsky užitočných derivátov ergotových alkaloidov.Už v 60. rokoch 20. storočia sa LSD začalo užívať ako podporca tvorivosti a na rozšírenie vedomia v mnohých pracovných odvetviach. LSD sa postupne stávalo hippickou drogou, neoddeliteľnou súčasťou techno života.

Spôsoby užívania:

LSD sa užíva vo veľmi malých dávkach (20 – 100 mikrogramov), najčastejšie na tabletkách, na kockách cukru, vo forme drobných, pestrofarebných tabliet (micros) alebo sa kvapká na pijavé papieriky či kúsky vaty.

Príznaky po použití:

Po užití LSD dochádza k optickým ilúziám, zmeneným telesným pocitom a divokým halucináciám. Pod týmto vplyvom užívateľ vníma úplne inak okolitý svet. Obrazy začínajú ožívať, človek vidí predmety inak ako predtým, neustále sa menia ich farby, tvar a veľkosť, vidí veci, ktoré vôbec neexistujú – vníma svet z úplne inej perspektívy. Niektorí užívatelia vravia, že majú pocit, akoby vystúpili z vlastného tela. Ten môže byť príjemný, ale i nepríjemný. Sú dobré a zlé tripy, pretože LSD je nevyspytateľné. Oveľa viac než pri iných drogách závisia aj od toho, ako sa človek pred ich užitím cíti a kde sa nachádza.

Vedľajšie účinky a riziká:

Človek môže pod zosilňujúcim vplyvom LSD dospieť k hlbokej existenciálnej kríze. Môžu nasledovať nezvládateľné depresie a celkové zhnusenie vlastnej existencie. Inokedy sa môže objaviť nekontrolovateľná paranoia, strach o vlastný život. Strach, že telo vypovádza svoje funkcie a hrozí exitus. Človek chce za každú cenu utrpenie ukončiť. Psychóza, nekontrolovateľný hororový trip spojený s panickými stavmi, neprimeranými reakciami a znižujúcou sa výkonnosťou môže vzniknúť už po prvom užití. Zriedkavosťou nie sú ani nehody a úrazy, ktoré majú na svedomí nebezpečné halucinácie. Pri predávkovaní hrozí zlyhanie činnosti srdca. Vypuknúť môžu aj doposiaľ skryté duševné choroby. Obávané sú flashbacky (rekurentné psychické poruchy), ktoré sa môžu objaviť aj po mesiacoch. Sprevádzajú ich úzkostné stavy a hororové halucinácie, ktoré znova ožívajú predchádzajúci trip. Niekedy trvajú celé hodiny. Väčšinou bývajú rovnako hrôzostrašné ako samotný trip.

Závislosť:

LSD nie je fyzicky návykový, ľudia však môžu byt závislí od pocitov, ktoré LSD vyvoláva - silná psychická závislosť. Bez stimulácie LSD sa im život zdá obycajný a nudný. Retrospektívne spomienky sa môžu objavovat ešte niekolko rokov, možno však v inej forme, ako pri svojom “výlete”. Trvalé užívanie vedie ľudí k životu bez styku s reálnym svetom.

Foto:

obraz nakreslený pod vplyvom LSD imaginárne predstavy pod vplyvom LSD
obraz nakreslený pod vplyvom LSD imaginárne predstavy pod vplyvom LSD
želatína napustená LSD rôzne formy LSD
želatína napustená LSD rôzne formy LSD

Príbeh:

...
Hm, nehovorí sa mi to ľahko, ešte nikdy som o tom takto otvorene nehovoril...som závislý...LSD. Nedokážem si pomôcť, je to silnejšie ako ja. ráno vstávam s myšlienkou na tieto tri písmenká, cely deň som nimi presýtený, večer dúfam, že sa mi o nich bude snívať...niekedy by som bol možno radšej sám, s prázdnou hlavou, s tepom na úrovni normálu, ale už nedokážem bez toho fungovať, sústrediť sa, dýchať, žiť...začalo to pozvoľna, ale keď to raz ochutnáte, už nedokážete prestať... teraz potrebujem svoju dávku každý deň, ráno, na obed, večer...závislosť nepozná víkend, noc, ani zlé počasie.
V noci sa budím a idem von, doma by som to nevydržal... veď, možno sa niečo neplánované pritrafí... a vlastne, neplánované je to najkrajšie...nech mi nikto z vás netvrdí, že s vami je to inak... neuverím. nikomu z vás, určite ste to skúsili. nie raz, nie dvakrát...a... možno ste aj vy na tom tak ako ja.
Teraz vám to došlo? aj vy to tak cítite? vyberiete sa aj vy teraz do ulíc, aby ste si dopriali svoju dnešnú dávku? alebo to mate radšej doma? s niekým blízkym, čo cíti rovnako ako vy?
Áno, ja teraz stlačím posledný krát enter a pôjdem za tým, čo ma napĺňa, čo ma robí šťastným, čo potrebujem...... potrebujem, aby som prežil.
Napíšem to ešte raz...LSD...

späť

mapa stránky