Závislosti

Marihuana

Všeobecná charakteristika:

Je označenie pre vysušené listy a kvety konope. Veľmi rozšírená a v súčasnosti často diskutovaná "ľahká" droga, stupienok k "tvrdým" drogám.

Slangové názvy:

tráva, grás, gres, marjánka, mariša, šit, pot, džoint, smoke, kanuma, skunk, maslo, kreš, seno, slama, gandža, bhang

Chemické zloženie:

THC - tetrahydrocannabinol - hlavná účinná látka a množstvo ďalších s menej významným účinkom

Pôvod:

Konope siate (cannabis sativa) - indické alebo americké, často sa dováža a po domácky pestuje (napr. na balkónoch!).

Spôsoby užívania:

Hlavne fajčením vo vodnej fajke, malých drevených fajočkách alebo vo forme cigariet. Typický je hlboký nádych, zadržanie dychu a výdych. Marihuanu možno rozpustiť v tuku, alkohole alebo sa používa ako prísada do jedál.

Príznaky po použití:

Červené oči, smiech, poruchy koordinácie, eufória, ilúzie, halucinácie, až nečakané reakcie

Vedľajšie účinky a riziká:

Narušenie orientácie v čase a priestore, uvoľnenie zábran, nečakané reakcie, dlhodobé ukladanie účinnej látky v tele, pri dlhodobom užívaní: strata záujmov, zhoršenie intelektového výkonu, psychózy, schizofrénia, poškodenie pľúc pri fajčení.

Závislosť:

Fyzická závislosť pravdepodobne nastáva po dlhom užívaní: po náhlom odňatí sú stavy podráždenosti. Psychická závislosť je nesporná a prejavuje sa upnutím na túto drogu, prípadne hľadaním inej a stratou iných záujmov.

Foto:

usušená droga zelené listy rastliny
usušená droga zelené listy rastliny
cigareta marihuany fajčenie marihuany vo fajke
cigareta marihuany fajčenie marihuany vo fajke

Príbeh:

...
...Tak, takto som sa po prvý krát zoznámila s "trávou":
Je to také, ako by som sa pozerala cez niečo priesvitné, čo mám len pár milimetrov od očí, akoby sa mi zrenička vysunula dopredu. Mohla by som to definovať ako čosi štvorrozmerné, niečo čo si človek v normálnom stave nedokáže predstaviť.
Vo vnútri som bola úplne vyrovnaná, splývala so všetkým, čo je vôkol mňa. Napadali ma nové veci, moje myšlienky dostávali strašne rýchly spád, mozog pracoval na plné obrátky, hoci fyzicky som sa javila otupená, malátna, nevládna. Prežívala som niečo podobné, ako keď som v hladine alfa, len nekorigujem svoj dych, na nič som nemyslela a predsa boli moje nápady schopné realizácie.
Mala som sucho v krku a chcelo sa mi piť. Zrazu som nebola schopná rozprávať, zostala som akási iná, čudná, takmer flegmatická voči všetkému. A potom to zrazu prišlo. Chcelo sa mi smiať a smiať. Plne to vychutnať.
Keďže sa mi tento stav veľmi zapáčil, túžila som sa v ňom nachádzať denno-denne. Moje vtedy slabé vedomosti o marihuane a možno i moja ignorácia k jej všetkým zlým a škodlivým vlastnostiam zapríčinila, že som žila s vedomím jej neškodnosti, ba dokonca som verila jej ozdravujúcim účinkom. "Veď to nič zlé nie je, len mi je potom super", tvrdila som, hoci v poslednej dobe som sa zúfalo menila. Vždy som mala výbornú pamäť, no teraz mi čosi vypínalo, bola som na hranici sklerózy. Chuť do jedla sa mi úplne stratila, nehorázne som schudla. Boli dni, keď podmienky na sfajčenie sa jednoducho neboli a to mi šlo roztrhnúť hlavu. Tie bolesti boli neznesiteľné a neustále som bola vyčerpaná, nevládna, unavená. Menštruácia sa mi strácala kamsi do neznáma.
Potom sa mi zdalo, že čistá marihuana už na moje telo a vedomie nezaberá. Žiadne stavy sa totižto nedostavili. Začala som si pomaličky pridávať hašiš. Behom týždňa bol môj osud v "haši". No tieto štádiá boli úplne iné. Už sme sa s kámošmi nesmiali. Donekonečna sme polemizovali o otázkach života a smrti a dookola o drogách. Po takýchto rozhovoroch som začala čítať a študovať všetko, čo malo akú-takú súvislosť s marihuanou. Konečne som nezatvorila oči nad teóriami teoretikov, ale som ich spájala s vlastnou skúsenosťou a dospela k presvedčeniu skutočnej skoncovanosti a návratu späť....

späť

mapa stránky