Závislosti

Fencyklidín - PCP

Všeobecná charakteristika:

Fencyklidín známy ako (PCP). Je nezvyčajnou drogou vzhľadom na jej účinky. Je to celkom nepredvídateľná droga. Vždy a na každého pôsobí inak.

Slangové názvy:

anjelský prášok, PeaCe Pill -prášok mieru (odtiaľ skratka PCP), diabolský prach, zabijak, améba, zombie

Chemické zloženie:

Fencyklidín je 1-(1-fenylcyklohexyl)piperidín

Pôvod:

Vyvinutý farmaceutmi v roku 1963 ako anestetikum.

Spôsoby užívania:

Fajčí, alebo v podobe jemného prášku sa vdychuje (šnupe), môže sa podávať aj injekčne alebo prehltnúť.

Príznaky po použití:

Pôsobí veľmi povzbudzujúco, vedie k omamným stavom s pocitom všemohúcnosti, halucináciám a strate zmyslu pre realitu.

Vedľajšie účinky a riziká:

Medzi vedľajšie účinky PCP patrí nevyspytateľné a čudné správanie, ktoré môže vyvrcholiť násilnosťami. Taktiež nesúvislá reč, dezorientácia, vzťahovačnosť, panika, strach až strach zo smrti, pomalé, plytké a nepravidelné dýchanie a mnohé ďalšie. Môže spôsobit, že pocitujete úzkosť alebo depresiu a môže byť postihnutá koordinácia pohybov. Tlak krvi aj tep srdca sa zvýšia. Môže sa objaviť zvracanie, chvenie, ochabnutosť svalov a neohybnosť. Omámenie PCP trvá 45 – 120 min. Účinky po poslednom užití PCP sa ale strácajú až do jedného roka, niekedy aj dlhšie!!!

Závislosť:

Pri pravidelnom užívaní sa môze človek stať paranoickým. V hlave môže šumiet, osoba sa stáva násilníckou, úzkostlivou a ťažko depresívnou. Môže mať samovražedné pocity a pokúšať sa o predávkovanie. Vyššie dávkovanie môže viesť k poškodeniu mozgu, výpadkom a neohrabanosti. V niektorých prípadoch môzu byť ľudia, ktorí užívajú PCP, kŕčovití. Čím dlhšie PCP užívajú, tým je pravdepodobnejšie, že budú mať poškodený mozog, co povedie k mentálnemu postihnutiu alebo smrti.

Foto:

tabletka PCP Superman iný typ a tvar tabletky PCP
tabletka PCP "Superman" iný typ a tvar tabletky PCP
následky sebazničovania pôsobením PCP keď droga prestane účinkovať...
následky sebazničovania pôsobením PCP keď droga prestane účinkovať...

Miesto príbehu:

...
Charakteristickým znakem fencyklidinové intoxikace bylo vracející se přesvědčení o nadpřirozené síle a nezranitelnosti vyplývající z analgetických a disociativních vlastností této látky. Jsou známé případy, kdy si intoxikovaní pacienti spoutali ruce a neozbrojení zaútočili na skupiny lidí nebo policisty. Tato ztráta strachu vedla pacienty k pokusům zastavit vlak tím, že se před něj postavili, k těžkému mrzačení sebe a jiných, k vstupu do jeskyně polárního medvěda za účelem získání fotografie, ke skokům z oken či skal. Toto bizarní chování bylo často násilné, končící někdy ošklivým zmrzačením jak pacienta, tak jeho oběti. Jeden pacient si vylámal kleštěmi všechny svoje přední zuby. Jiná žena položila své dítě na rozžhavený kuchyňský olej. Existuje mnoho zdokumentovaných případů útoku pacienta na vlastní přátele nebo cizí lidi, jak se zbraněmi, tak i beze zbraní. Mnoho z těchto násilných činů udělali lidé, kteří byli v minulosti naprosto nenásilné povahy...
Z knihy "Trilogie o halucinogénech. Praha : LEVNÉ KNIHY KMa, 2000"...

späť

mapa stránky