Závislosti

Pervitín

Všeobecná charakteristika:

Po marihuane je to zrejme druhá najrozšírenejšia droga u nás. Pervitín je droga stimulačná. To znamená, že človek má pocit, akoby mal viac síl, odpadáva únava. Pod jej vplyvom je schopný vyšších výkonov skoro vo všetkých oblastiach. Jej účinky by sa dali prirovnať ku kokaínu, ktorý má slabšie účinky.

Slangové názvy:

Piko, perník, pergo, períčko, péčko, speed, v Amerike ice.

Chemické zloženie:

Je to derivát amfetamínových drog.Pervitín je metamfetamín alebo (R,S)-N-metyl-1-fenyl-propán-2-amín, (slangovo ((S)-metamfetamín hydrochlorid)

Pôvod:

Pervitín bol síce vynájdený v Číne pre vojenské účely, ale poriadne sa rozmohol práve až v bývalom Československu. Piko sa vyrábá čisto chemicky z efedrínu. Dnes už je mnoho spôsobov jeho výroby, jednou z nich je aj výroba z modafenu a nurofenu.

Spôsoby užívania:

Droga môže byť aplikovaná inhaláciou (na Slovensku menej bežné fajčenie drogy), šňupaním (rýchla resorpcia drogy nosnou sliznicou a rýchly nástup účinku, obvyklý najmä u začínajúcich, či príležitostných konzumentov, prípadne aj pokročilých toxikomanov, väčšinou, keď nemajú možnosť aplikovať drogu obvyklým spôsobom, t.j. inhaláciou alebo injekčne; existujú však i jedinci s rozvinutou, ťažkou závislosťou, ktorí drogu užívajú výlučne šňupaním, nazálne) alebo vnútrožilne (intravenózna injekcia vodného roztoku drogy, má veľmi rýchly a prudký nástup účinku s veľmi intenzívnym prežívaním počiatočných účinkov a silnej eufórie, tzv. flash) a pôsobí obvykle 3 až 12 hodín (u vyšších alebo opakovaných dávok sa účinok predlžuje až na 24 až 48 hodín).

Príznaky po použití:

Pozorovateľné príznaky užívania zahrňujú rozšírené zreničky, vysoký tlak, tachykardia (zrýchlený tep, často veľmi výrazne), potenie, zvýšená bdelosť, prípadne neprimeraná dennej dobe (napríklad neskoro v noci, nadránom a pod.), zvýšená komunikatívnosť, až nutkavé, rýchle a hlasné rozprávanie, v ktorom nezriedka možno zachytiť známky psychickej nekonzistencie, skrátenej, povrchnej a prchavej koncentrácie na problémy, až myšlienkového trysku a pri dlhodobom či častom konzume stratu chuti do jedla a chudnutie. Zreničky sú enormne rozšírené, tak, že často takmer nie je vidieť dúhovku. Predávkovanie sa prejavuje ťažkou bolesťou hrudníka a 1 až 2 hodinovým bezvedomím, zvýšenou teplotou a niekedy aj záchvatmi kŕčov. Po vyprchaní prvotných účinkov nastáva posledná fáza intoxikácie, tzv. „dojazd“, ktorý sa prejavuje depresiami, strachom, podozrievavosťou až paranojou a vyčerpaním.

Vedľajšie účinky a riziká:

Medzi neželané účinky patrí: pri vyššej dávky potreba vykonávania činnosti, nepokoj, nespavosť,akné, depresia, Ekbov syndróm, Amfetamínová psychóza, Impotencia - poruchy erekcie, poškodenie zubnej skloviny, poškodenie imunitného systému, smrť (v dôsledku komplikácii, najmä pri predávkovaní alebo užití spoločne s inými drogami) paranoia, halucinácie, tiky (trenie zubami, žmurkanie).

Závislosť:

Pervitín nespôsobuje fyzickú závislosť ako heroín, ale psychickú. V psychickej závislosti sa človek bez drogy cíti nemožný, unavený, nudný, vybitý. Ale je to len pocit, ktorý ho vlastne ženie si drogu zohnať. Vo fyzickej závislosti je to horšie. Tam sú stavy bez drogy sprevádzané skutočne silnými bolesťami. Motivácia zohnať si drogu a zbaviť sa tak bolestí je ďaleko vyššia. Ale ani tá psychická závislosť sa nesmie podceňovať.

Foto:

tabletka pervitínu čistý pervitín je biely prášok
tabletka pervitínu čistý pervitín je biely prášok
formy aplikácie pervitínu domáce ´laboratórium´ na výrobu pervitínu
formy aplikácie pervitínu domáce "laboratórium" na výrobu pervitínu

Príbeh:

...
„... na tretí deň bez dávky mal Michal ruky a nohy ako z olova, zdolávala ho neprekonateľná únava. Nekonečný spánok, prerušovaný len dvakrát denne, keď ho matka prišla kŕmiť. Hlad, ktorý si uvedomoval, kedykoľvek ho zobudila, nezahnal ani sebaplnším tanierom jedla. Nemal silu sa ani poriadne najesť. Dokonca ani prehĺtať tak dlho, ako by potreboval. Počas kŕmenia omdlieval od únavy. Prvé štyri dni vyzvracal najmenej tri štvrtiny toho, čo doň matka prácne nasúkala. Koncom týždňa ho začali budiť bolesti kostí z toho, ako začal prudko pribúdať na váhe. Ako keby kostra naraz nevládala uniesť všetko to pribúdajúce mäso. Najviac trpela chrbtica. Boli okamžiky, keď sa zvíjal od neznesiteľnej bolesti chrbta, ktorá vystreľovala do celého tela. Ako keby ho do mozgu ktosi bodal ihlicou. A po hodine, počas ktorej nemohol od bolesti zaspať, mu zasa bolo, ako keby tri dni nespal. Skôr upadal do bezvedomia, než zaspával. Nekonečných štrnásť dní a nocí ...

späť

mapa stránky