Závislosti

Shopoholizmus
(oniománia, obsessive shopping)

Shopoholizmus je chorobná závislosť od nakupovania. Na Západe nazývané tzv. obsessive shopping je už niekoľko rokov považované za chorobu. Nutkavé nakupovanie sa lieči pomocou psychoterapie alebo liekov. Psychiatri z kalifornskej univerzity Standford zdôrazňujú, že chodenie po obchodoch znemožňuje závislým iné činnosti. Najdôležitejšie pre nich sú nákupy a s nimi spojené emócie. Závislí ľudia často kupujú veci, ktoré doma ani neotvoria. Ich spokojnosť však trvá krátko. Rýchlo sa objavujú výčitky svedomia, zlosť, smútok. Impulzívne nakupovanie nezlepšuje náladu, ale zosilňuje stres a nepokoj,” vysvetľuje profesorka Ruth Engsová z Univerzity v Indiane.”Impulzívne nadobúdanie sa týka rovnako nezamestnaných, ako aj majiteľov zlatých kreditných kariet. Aj jedni, aj druhí týmto spôsobom uvoľňujú stresy a strach,” hovoria antropológovia kultúry. Známy je tzv. syndróm chudáka: málo zarába, ale keď sa dostane k peniazom, kúpi si magnetofón alebo kávovar. Týmto spôsobom sa bráni pred spoločenskou degradáciou. ”Shopoholizmus” možno označiť za neurózu spojenú s každodenným životom. Závislosť sa začína vo chvíli, keď cítime nutkanie navštíviť supermarket alebo butik.

Kedy hovoríme o shopoholizme?

Shopoholizmus, teda závislosť od nakupovania a nutkanie vydávať peniaze, patrí medzi poruchy správania. Táto porucha, ktorú si, samozrejme, neuvedomujeme, môže mať pre nás až chorobné následky
O shopoholizme hovoríme vtedy, keď sa všetko, čo s nákupmi súvisí - rozdeľovanie peňazí i rozhovory na túto tému - stáva čoraz častejšou súčasťou bežného dňa. Ak sa zvyšuje frekvencia nákupov i suma, ktorú na ne vynakladáme. Patológia vzťahu k nákupom je zhubná i v tom, že tým zamestnávame aj členov rodiny, ktorí túto činnosť nepovažujú až za takú dôležitú.

Čo hovoria štatistiky?

Podľa štatistík nutkavým, návykovým nakupovaním celosvetovo trpia asi dve percentá populácie. Na Slovensku sú štatistiky ešte opatrnejšie: patologické prípady nakupovania sú pomerne vzácne, vyskytujú sa pri jednom až dvoch percentách obyvateľstva. Závislosť od nakupovania najčastejšie postihuje slovenské ženy i mužov od 35 do 60 rokov

Čím je to spôsobené?

Pri vzniku shopoholizmu zohráva úlohu znížené sebavedomie, tlak okolia – médiá okamžite zosmiešnia celebritu, ktorá príde na ples po druhý raz v tých istých šatách – a nedostatočné citové zázemie, nuda vo vzťahu. Príkladom shopoholičky je napríklad Nora Mojsejová, impulzívna, spoločenská a senzáciechtivá žena. V zime sú nákupné centrá možno ešte o to atraktívnejšie, že vonku je málo slnečného svitu. Práve ten produkuje sérotonín, hormón šťastia. Navyše, nákupné centrá sú vlastne novodobé korzá. Kto by mrzol v studených uliciach, keď nákupné centrum je vykúrené tak, že sa v ňom dá chodiť v tričku. Obchody sa striedajú s kaviarňami a zábavnými podnikmi – a hlavne, všetci hneď vidia, aké »bombové« tričko ste si kúpili. Je tam príjemne teplo, takže si nový kúsok vašej garderóby môžete hneď obliecť.

Extrémne príklady

Saponáty
Najväčšou hodnotou 40-ročnej Bratislavčanky Aleny, manželky a matky dvoch detí, bol čistý byt. Zaumienila si, že ho bude čistiť iba konkrétnymi čistiacimi prostriedkami. Upratovala nielen každú sobotu a pred sviatkami, ale každý deň. Saponáty sa jej, pochopiteľne, veľmi rýchlo míňali. Manžel i deti vedeli, že pokiaľ matke neuspokoja potrebu mať vždy dokonale čistý a uprataný byt, bude stále nespokojná. Hoci okná umývala včera i predvčerom, dnes sú už opäť špinavé. Saponáty jej dochádzajú, preto musí ísť znova do drogérie. Namiesto zaváranín bola jej komora plná čistiacich prostriedkov, ktorých nikdy nemala dosť. Alenu nezaujímalo, či deti a manžel náhodou nemajú problémy, ale či má uprataný byt a nakúpených dosť čistiacich prostriedkov. Ak ich náhodou v jednom obchode nemali a druhý bol už zatvorený, v ten večer nemohla zaspať. Začala trpieť poruchami spánku a depresívnymi stavmi. Problémy si zdôvodňovala rozpadávajúcou sa rodinou. Žena napokon vyhľadala odbornú pomoc - nie však na základe pocitu, že to, čo robí, nie je v poriadku, ale na základe toho, že sa jej začala rozpadávať rodina: manžel z domácnosti odišiel a deti boli čoraz častejšie preč z domu.

Serena nakupuje cez internet
Americká tenistka Serena Williamsová má zvláštnu záľubu: vášnivo nakupuje cez internet. A to vraj preto, aby chodením po obchodoch nestrácala čas a mohla sa koncentrovať na ďalšie turnaje. „Je to naozaj veľká zábava, ktorá sa stala mojou vášňou. Neviem, ako sa proti tomu brániť. Nedá sa to zastaviť. Nikam nechodím, nočný život ani nakupovanie v meste ma neláka. Stále som len pripojená na internet a už mám skoro prázdnu kreditnú kartu. Kupujem naozaj všetko, najradšej však oblečenie a tašky. Občas to ide poriadne do peňazí.“

späť

mapa stránky